TPS544C20RVFR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS544C20RVFR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS544C20RVFR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK ADJ 30A SYNC 40LQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 40-LQFN-CLIP (7x5) |
| Series | SWIFT™, D-CAP™, D-CAP2™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 40-PowerLFQFN |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-46239-2 TPS544C20RVFR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 30A 40-PowerLFQFN |
| Current - Output | 30A |
| Base Part Number | TPS544C20 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS544C20RVFR, use the request quote form to request TPS544C20RVFR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS544C20RVFR.The price and lead time for TPS544C20RVFR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS544C20RVFR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS544C20RVFR
- TPS544C20RVFR data sheet
- TPS544C20RVFR datasheet
- TPS544C20RVFR pdf datasheet
- Download TPS544C20RVFR datasheet
- TPS544C20RVFR image
- TPS544C20RVFR part

