TPS61031PWPRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS61031PWPRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS61031PWPRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BOOST 3.3V 3.6A 16HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3.6A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 3.6A (Switch) |
| Base Part Number | TPS61031 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS61031PWPRG4, use the request quote form to request TPS61031PWPRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS61031PWPRG4.The price and lead time for TPS61031PWPRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS61031PWPRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS61031PWPRG4
- TPS61031PWPRG4 data sheet
- TPS61031PWPRG4 datasheet
- TPS61031PWPRG4 pdf datasheet
- Download TPS61031PWPRG4 datasheet
- TPS61031PWPRG4 image
- TPS61031PWPRG4 part

