TPS61100RGER
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS61100RGER is warrantied and traceable.| Part Number | TPS61100RGER |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG DL BST/LINEAR SYNC 24VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| w/Supervisor | No |
| w/Sequencer | No |
| w/LED Driver | No |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.9 V ~ 3.6 V, 500mA |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.5 V ~ 5.5 V, 1.8A |
| Voltage - Supply | 0.8 V ~ 3.3 V |
| Topology | Step-Up (Boost) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-15141-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Detailed Description | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Up (Boost) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 500kHz 24-VQFN (4x4) |
| Base Part Number | TPS61100 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS61100RGER, use the request quote form to request TPS61100RGER pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS61100RGER.The price and lead time for TPS61100RGER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS61100RGER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS61100RGER
- TPS61100RGER data sheet
- TPS61100RGER datasheet
- TPS61100RGER pdf datasheet
- Download TPS61100RGER datasheet
- TPS61100RGER image
- TPS61100RGER part

