TPS61196PWPRQ1
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS61196PWPRQ1 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS61196PWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC WLED DVR 6CH 400MA 28HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Min) | 8V |
| Voltage - Supply (Max) | 30V |
| Voltage - Output | 120V |
| Type | DC DC Controller |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names | 296-42053-2 TPS61196PWPRQ1-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | No |
| Frequency | 800kHz |
| Dimming | PWM |
| Detailed Description | LED Driver IC 6 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 200mA 28-HTSSOP |
| Current - Output / Channel | 200mA |
| Applications | Automotive, Backlight |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS61196PWPRQ1, use the request quote form to request TPS61196PWPRQ1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS61196PWPRQ1.The price and lead time for TPS61196PWPRQ1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS61196PWPRQ1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS61196PWPRQ1
- TPS61196PWPRQ1 data sheet
- TPS61196PWPRQ1 datasheet
- TPS61196PWPRQ1 pdf datasheet
- Download TPS61196PWPRQ1 datasheet
- TPS61196PWPRQ1 image
- TPS61196PWPRQ1 part

