TPS62043DGQR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS62043DGQR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS62043DGQR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BCK 1.6V 1.2A SYNC 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-PowerPad |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-15221-2 TPS62043DGQRG4 TPS62043DGQRG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.6V 1 Output 1.2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 1.2A |
| Base Part Number | TPS62043 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS62043DGQR, use the request quote form to request TPS62043DGQR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS62043DGQR.The price and lead time for TPS62043DGQR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS62043DGQR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS62043DGQR
- TPS62043DGQR data sheet
- TPS62043DGQR datasheet
- TPS62043DGQR pdf datasheet
- Download TPS62043DGQR datasheet
- TPS62043DGQR image
- TPS62043DGQR part

