TPS62056DGSRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS62056DGSRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS62056DGSRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BCK 3.3V 0.8A SYNC 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 850kHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Output | 800mA |
| Base Part Number | TPS62056 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS62056DGSRG4, use the request quote form to request TPS62056DGSRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS62056DGSRG4.The price and lead time for TPS62056DGSRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS62056DGSRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS62056DGSRG4
- TPS62056DGSRG4 data sheet
- TPS62056DGSRG4 datasheet
- TPS62056DGSRG4 pdf datasheet
- Download TPS62056DGSRG4 datasheet
- TPS62056DGSRG4 image
- TPS62056DGSRG4 part

