TPS62366AYZHR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS62366AYZHR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS62366AYZHR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BCK ADJ/PROG 2.5A 16DSBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V (1.16V, 1.2V) |
| Voltage - Output (Max) | 1.77V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-DSBGA (2.24x2.16) |
| Series | DCS-Control™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-UFBGA, DSBGA |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-34861-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 2.5MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.5V (1.16V, 1.2V) 1 Output 2.5A 16-UFBGA, DSBGA |
| Current - Output | 2.5A |
| Base Part Number | TPS62366A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS62366AYZHR, use the request quote form to request TPS62366AYZHR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS62366AYZHR.The price and lead time for TPS62366AYZHR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS62366AYZHR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS62366AYZHR
- TPS62366AYZHR data sheet
- TPS62366AYZHR datasheet
- TPS62366AYZHR pdf datasheet
- Download TPS62366AYZHR datasheet
- TPS62366AYZHR image
- TPS62366AYZHR part

