TPS62560DRVT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS62560DRVT is warrantied and traceable.| Part Number | TPS62560DRVT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 6SON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.85V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 6-SON (2x2) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-23105-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.85V 1 Output 600mA 6-WDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 600mA |
| Base Part Number | TPS62560 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS62560DRVT, use the request quote form to request TPS62560DRVT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS62560DRVT.The price and lead time for TPS62560DRVT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS62560DRVT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS62560DRVT
- TPS62560DRVT data sheet
- TPS62560DRVT datasheet
- TPS62560DRVT pdf datasheet
- Download TPS62560DRVT datasheet
- TPS62560DRVT image
- TPS62560DRVT part

