TPS62650TYFFRQ1
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS62650TYFFRQ1 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS62650TYFFRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK ADJ/PROG 0.8A 9DSBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.75V (1.05V, 1.2V) |
| Voltage - Output (Max) | 1.44V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 9-DSBGA (1.2x1.3) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 9-UFBGA, DSBGA |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-36828-1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 6MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.75V (1.05V, 1.2V) 1 Output 800mA 9-UFBGA, DSBGA |
| Current - Output | 800mA |
| Base Part Number | TPS62650 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS62650TYFFRQ1, use the request quote form to request TPS62650TYFFRQ1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS62650TYFFRQ1.The price and lead time for TPS62650TYFFRQ1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS62650TYFFRQ1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS62650TYFFRQ1
- TPS62650TYFFRQ1 data sheet
- TPS62650TYFFRQ1 datasheet
- TPS62650TYFFRQ1 pdf datasheet
- Download TPS62650TYFFRQ1 datasheet
- TPS62650TYFFRQ1 image
- TPS62650TYFFRQ1 part

