TPS71933-28DRVR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS71933-28DRVR is warrantied and traceable.
Part Number TPS71933-28DRVR
Manufacturer
Description IC REG LIN 3.3V/2.8V 200MA 6SON
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA, 0.4V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage - Input (Max) 6.5V
Supplier Device Package 6-SON (2x2)
Series -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
PSRR 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Output Type Fixed
Output Configuration Positive
Other Names 296-21661-2
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 2
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 8 Weeks
Detailed Description Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.8V 200mA 6-SON (2x2)
Current - Supply (Max) 250µA
Current - Quiescent (Iq) 160µA
Current - Output 200mA