TPS71933-28DRVR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS71933-28DRVR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS71933-28DRVR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LIN 3.3V/2.8V 200MA 6SON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.4V @ 200mA, 0.4V @ 200mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 2.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 6-SON (2x2) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| PSRR | 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-21661-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 2.8V 200mA 6-SON (2x2) |
| Current - Supply (Max) | 250µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 160µA |
| Current - Output | 200mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS71933-28 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS71933-28DRVR, use the request quote form to request TPS71933-28DRVR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS71933-28DRVR.The price and lead time for TPS71933-28DRVR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS71933-28DRVR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS71933-28DRVR
- TPS71933-28DRVR data sheet
- TPS71933-28DRVR datasheet
- TPS71933-28DRVR pdf datasheet
- Download TPS71933-28DRVR datasheet
- TPS71933-28DRVR image
- TPS71933-28DRVR part

