TPS73718DCQG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS73718DCQG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS73718DCQG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| PSRR | 58dB ~ 37dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A SOT-223-6 |
| Current - Supply (Max) | 1.3mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 400µA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS73718 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS73718DCQG4, use the request quote form to request TPS73718DCQG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS73718DCQG4.The price and lead time for TPS73718DCQG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS73718DCQG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS73718DCQG4
- TPS73718DCQG4 data sheet
- TPS73718DCQG4 datasheet
- TPS73718DCQG4 pdf datasheet
- Download TPS73718DCQG4 datasheet
- TPS73718DCQG4 image
- TPS73718DCQG4 part

