TPS75115QPWP
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS75115QPWP is warrantied and traceable.| Part Number | TPS75115QPWP |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 20HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.30V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| PSRR | 63dB (100Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-2674-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 1.5A |
| Control Features | Enable, Power Good, Reset Output |
| Base Part Number | TPS75115 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS75115QPWP, use the request quote form to request TPS75115QPWP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS75115QPWP.The price and lead time for TPS75115QPWP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS75115QPWP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS75115QPWP
- TPS75115QPWP data sheet
- TPS75115QPWP datasheet
- TPS75115QPWP pdf datasheet
- Download TPS75115QPWP datasheet
- TPS75115QPWP image
- TPS75115QPWP part

