TPS76718QD
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS76718QD is warrantied and traceable.| Part Number | TPS76718QD |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-2733-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable, Reset |
| Base Part Number | TPS76718 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS76718QD, use the request quote form to request TPS76718QD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS76718QD.The price and lead time for TPS76718QD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS76718QD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS76718QD
- TPS76718QD data sheet
- TPS76718QD datasheet
- TPS76718QD pdf datasheet
- Download TPS76718QD datasheet
- TPS76718QD image
- TPS76718QD part

