TPS76801QD
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS76801QD is warrantied and traceable.| Part Number | TPS76801QD |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-2743-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 1A 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Base Part Number | TPS76801 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS76801QD, use the request quote form to request TPS76801QD pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS76801QD.The price and lead time for TPS76801QD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS76801QD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS76801QD
- TPS76801QD data sheet
- TPS76801QD datasheet
- TPS76801QD pdf datasheet
- Download TPS76801QD datasheet
- TPS76801QD image
- TPS76801QD part

