TPS76825QDR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS76825QDR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS76825QDR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | TPS76825QDRG4 TPS76825QDRG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Base Part Number | TPS76825 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS76825QDR, use the request quote form to request TPS76825QDR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS76825QDR.The price and lead time for TPS76825QDR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS76825QDR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS76825QDR
- TPS76825QDR data sheet
- TPS76825QDR datasheet
- TPS76825QDR pdf datasheet
- Download TPS76825QDR datasheet
- TPS76825QDR image
- TPS76825QDR part

