TPS77127DGK
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS77127DGK is warrantied and traceable.| Part Number | TPS77127DGK |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 2.7V 150MA 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| PSRR | 60dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-8097-5 TPS77127DGKG4 TPS77127DGKG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA 8-VSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable, Reset |
| Base Part Number | TPS77127 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS77127DGK, use the request quote form to request TPS77127DGK pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS77127DGK.The price and lead time for TPS77127DGK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS77127DGK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS77127DGK
- TPS77127DGK data sheet
- TPS77127DGK datasheet
- TPS77127DGK pdf datasheet
- Download TPS77127DGK datasheet
- TPS77127DGK image
- TPS77127DGK part

