TPS77618PWPG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS77618PWPG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS77618PWPG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LIN 1.8V 500MA 20HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 20-HTSSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 125µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Base Part Number | TPS77618 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS77618PWPG4, use the request quote form to request TPS77618PWPG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS77618PWPG4.The price and lead time for TPS77618PWPG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS77618PWPG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS77618PWPG4
- TPS77618PWPG4 data sheet
- TPS77618PWPG4 datasheet
- TPS77618PWPG4 pdf datasheet
- Download TPS77618PWPG4 datasheet
- TPS77618PWPG4 image
- TPS77618PWPG4 part

