TPS78101DDCT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS78101DDCT is warrantied and traceable.| Part Number | TPS78101DDCT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 150MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output (Max) | 5.25V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| PSRR | 40dB ~ 15dB (10Hz ~ 1kHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-27085-2 TPS78101DDCT-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 5.25 V 150mA SOT-23-5 |
| Current - Supply (Max) | 8µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.3µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS78101 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS78101DDCT, use the request quote form to request TPS78101DDCT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS78101DDCT.The price and lead time for TPS78101DDCT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS78101DDCT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS78101DDCT
- TPS78101DDCT data sheet
- TPS78101DDCT datasheet
- TPS78101DDCT pdf datasheet
- Download TPS78101DDCT datasheet
- TPS78101DDCT image
- TPS78101DDCT part

