TPS78625DCQR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS78625DCQR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS78625DCQR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| PSRR | 59dB ~ 32dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-13757-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 385µA |
| Current - Output | 1.5A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS78625 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS78625DCQR, use the request quote form to request TPS78625DCQR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS78625DCQR.The price and lead time for TPS78625DCQR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS78625DCQR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS78625DCQR
- TPS78625DCQR data sheet
- TPS78625DCQR datasheet
- TPS78625DCQR pdf datasheet
- Download TPS78625DCQR datasheet
- TPS78625DCQR image
- TPS78625DCQR part

