TPS79433DCQG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS79433DCQG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS79433DCQG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LIN 3.3V 250MA SOT223-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.2V @ 250mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| PSRR | 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-223-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 220µA |
| Current - Output | 250mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS79433 |
Operation Guide
We can supply TPS79433DCQG4, use the request quote form to request TPS79433DCQG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS79433DCQG4.The price and lead time for TPS79433DCQG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS79433DCQG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS79433DCQG4
- TPS79433DCQG4 data sheet
- TPS79433DCQG4 datasheet
- TPS79433DCQG4 pdf datasheet
- Download TPS79433DCQG4 datasheet
- TPS79433DCQG4 image
- TPS79433DCQG4 part

