TPS79927YZUR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS79927YZUR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS79927YZUR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG LINEAR 2.7V 200MA 5DSBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.18V @ 200mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 5-DSBGA (1x1.37) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 5-UFBGA, DSBGA |
| PSRR | 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA 5-DSBGA (1x1.37) |
| Current - Quiescent (Iq) | 60µA |
| Current - Output | 200mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | TPS79927 |
Operation Guide
We can supply TPS79927YZUR, use the request quote form to request TPS79927YZUR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS79927YZUR.The price and lead time for TPS79927YZUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS79927YZUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS79927YZUR
- TPS79927YZUR data sheet
- TPS79927YZUR datasheet
- TPS79927YZUR pdf datasheet
- Download TPS79927YZUR datasheet
- TPS79927YZUR image
- TPS79927YZUR part

