TPS7A0533PDQNT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS7A0533PDQNT is warrantied and traceable.| Part Number | TPS7A0533PDQNT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | ULTRA-LOW IQ 200MA LOW-DROP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 0.235V @ 200mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| PSRR | 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-49498-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 200mA 4-X2SON (1x1) |
| Current - Quiescent (Iq) | 3µA |
| Current - Output | 200mA |
| Control Features | Enable |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS7A0533PDQNT, use the request quote form to request TPS7A0533PDQNT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS7A0533PDQNT.The price and lead time for TPS7A0533PDQNT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS7A0533PDQNT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS7A0533PDQNT
- TPS7A0533PDQNT data sheet
- TPS7A0533PDQNT datasheet
- TPS7A0533PDQNT pdf datasheet
- Download TPS7A0533PDQNT datasheet
- TPS7A0533PDQNT image
- TPS7A0533PDQNT part

