TPS82085SILR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS82085SILR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS82085SILR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8USIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 8-uSIP (3x2.8) |
| Series | DCS-Control™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-LDFN Exposed Pad, Module |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-44401-1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 2.4MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-LDFN Exposed Pad, Module |
| Current - Output | 3A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS82085SILR, use the request quote form to request TPS82085SILR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS82085SILR.The price and lead time for TPS82085SILR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS82085SILR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS82085SILR
- TPS82085SILR data sheet
- TPS82085SILR datasheet
- TPS82085SILR pdf datasheet
- Download TPS82085SILR datasheet
- TPS82085SILR image
- TPS82085SILR part

