TPS82695SIPT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS82695SIPT is warrantied and traceable.| Part Number | TPS82695SIPT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 8USIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Input (Max) | 4.35V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 8-uSIP (2.9x2.3) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-BGA Module |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-32589-2 TPS82695SIPT-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 4MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 500mA 8-BGA Module |
| Current - Output | 500mA |
| Base Part Number | TPS82695 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS82695SIPT, use the request quote form to request TPS82695SIPT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS82695SIPT.The price and lead time for TPS82695SIPT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS82695SIPT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS82695SIPT
- TPS82695SIPT data sheet
- TPS82695SIPT datasheet
- TPS82695SIPT pdf datasheet
- Download TPS82695SIPT datasheet
- TPS82695SIPT image
- TPS82695SIPT part

