UC2842ADTR
Buy with confidence from Brilltron.com
UC2842ADTR is warrantied and traceable.| Part Number | UC2842ADTR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10 V ~ 30 V |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback, Forward |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Serial Interfaces | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Detailed Description | Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback, Forward Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC |
| Control Features | Frequency Control |
| Clock Sync | No |
| Base Part Number | UC2842A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply UC2842ADTR, use the request quote form to request UC2842ADTR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UC2842ADTR.The price and lead time for UC2842ADTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# UC2842ADTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- UC2842ADTR
- UC2842ADTR data sheet
- UC2842ADTR datasheet
- UC2842ADTR pdf datasheet
- Download UC2842ADTR datasheet
- UC2842ADTR image
- UC2842ADTR part


