UCC27526DSDR
Buy with confidence from Brilltron.com
UCC27526DSDR is warrantied and traceable.| Part Number | UCC27526DSDR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Series | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 7ns, 6ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-30456-2 UCC27526DSDR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Number of Drivers | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V, 2.3V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Detailed Description | Low-Side Gate Driver IC Inverting, Non-Inverting 8-SON (3x3) |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 5A, 5A |
| Channel Type | Independent |
| Base Part Number | UCC27526 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply UCC27526DSDR, use the request quote form to request UCC27526DSDR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UCC27526DSDR.The price and lead time for UCC27526DSDR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# UCC27526DSDR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- UCC27526DSDR
- UCC27526DSDR data sheet
- UCC27526DSDR datasheet
- UCC27526DSDR pdf datasheet
- Download UCC27526DSDR datasheet
- UCC27526DSDR image
- UCC27526DSDR part

