MP2015AGJE-Z
| Part Number | MP2015AGJE-Z |
|---|---|
| Manufacturer | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 150MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Dropout (Max) | 1.1V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.215V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-4 |
| Series | - |
| Protection Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-4 Thin, TSOT-23-4 |
| PSRR | 55dB (100kHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 1589-1556-2 MP2015AGJE-Z-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 150mA TSOT-23-4 |
| Current - Supply (Max) | 50µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 35µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Enable |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MP2015AGJE-Z, use the request quote form to request MP2015AGJE-Z pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MP2015AGJE-Z.The price and lead time for MP2015AGJE-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MP2015AGJE-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MPS (Monolithic Power Systems) MP2015AGJE-Z
- MP2015AGJE-Z data sheet
- MP2015AGJE-Z datasheet
- MP2015AGJE-Z pdf datasheet
- Download MP2015AGJE-Z datasheet
- MP2015AGJE-Z image
- MP2015AGJE-Z part
- MPS (Monolithic Power Systems) MP2015AGJE-Z
- Monolithic Power Systems MP2015AGJE-Z
- Monolithic Power Systems Inc. MP2015AGJE-Z
- MPS (Monolithic Power Systems) MP2015AGJE-Z


