MAX122BEAG
| Part Number | MAX122BEAG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 12-BIT 333KSPS T/H 24SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MAX120,122Part Numbering System |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V, -10.8 V ~ 15.75 V |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 333k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SSOP |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | MAX122 |
| Architecture | SAR |
Operation Guide
We can supply MAX122BEAG, use the request quote form to request MAX122BEAG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX122BEAG.The price and lead time for MAX122BEAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX122BEAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX122BEAG
- MAX122BEAG data sheet
- MAX122BEAG datasheet
- MAX122BEAG pdf datasheet
- Download MAX122BEAG datasheet
- MAX122BEAG image
- MAX122BEAG part
- Maxim Integrated MAX122BEAG

