MAX1400EAI
| Part Number | MAX1400EAI |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC LP 18-BIT 480SPS 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | Part Numbering System |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 480 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 3, 5 |
| Number of Bits | 18 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential |
| Features | PGA |
| Detailed Description | 18 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Part Number | MAX1400 |
| Architecture | Sigma-Delta |
Operation Guide
We can supply MAX1400EAI, use the request quote form to request MAX1400EAI pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1400EAI.The price and lead time for MAX1400EAI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1400EAI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX1400EAI
- MAX1400EAI data sheet
- MAX1400EAI datasheet
- MAX1400EAI pdf datasheet
- Download MAX1400EAI datasheet
- MAX1400EAI image
- MAX1400EAI part
- Maxim Integrated MAX1400EAI

