MAX1426EAI+
| Part Number | MAX1426EAI+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 10BITS 10MSPS 28SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX1426 |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 10M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Detailed Description | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | MAX1426 |
| Architecture | Pipelined |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX1426EAI+, use the request quote form to request MAX1426EAI+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1426EAI+.The price and lead time for MAX1426EAI+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1426EAI+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX1426EAI+
- MAX1426EAI+ data sheet
- MAX1426EAI+ datasheet
- MAX1426EAI+ pdf datasheet
- Download MAX1426EAI+ datasheet
- MAX1426EAI+ image
- MAX1426EAI+ part
- Maxim Integrated MAX1426EAI+

