MAX1491CAI+
| Part Number | MAX1491CAI+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 3.5 DGT LCD DVR 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX1491/93/95Part Numbering System |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | - |
| Display Type | LCD |
| Digits or Characters | A/D 3.5 Digits |
| Current - Supply | 980µA |
| Configuration | 7 Segment + 2 Annunciators |
| Base Part Number | MAX1491 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX1491CAI+, use the request quote form to request MAX1491CAI+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX1491CAI+.The price and lead time for MAX1491CAI+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX1491CAI+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX1491CAI+
- MAX1491CAI+ data sheet
- MAX1491CAI+ datasheet
- MAX1491CAI+ pdf datasheet
- Download MAX1491CAI+ datasheet
- MAX1491CAI+ image
- MAX1491CAI+ part
- Maxim Integrated MAX1491CAI+


