MAX15027ATB/V+T
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX15027ATB/V+T is warrantied and traceable.| Part Number | MAX15027ATB/V+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 1A 10TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX15027-28 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.225V @ 1A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 3.3V |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN-EP (3x3) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.5 V ~ 3.3 V 1A 10-TDFN-EP (3x3) |
| Current - Supply (Max) | 560µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 410µA |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Base Part Number | MAX15027 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX15027ATB/V+T, use the request quote form to request MAX15027ATB/V+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX15027ATB/V+T.The price and lead time for MAX15027ATB/V+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX15027ATB/V+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX15027ATB/V+T
- MAX15027ATB/V+T data sheet
- MAX15027ATB/V+T datasheet
- MAX15027ATB/V+T pdf datasheet
- Download MAX15027ATB/V+T datasheet
- MAX15027ATB/V+T image
- MAX15027ATB/V+T part
- Maxim Integrated MAX15027ATB/V+T


