MAX16802BEUA+
| Part Number | MAX16802BEUA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC LED DRIVER OFFLINE DIM 8UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX16801,02A,BPart Numbering System |
| Voltage - Supply (Min) | 10.8V |
| Voltage - Supply (Max) | 24V |
| Voltage - Output | - |
| Type | AC DC Offline Switcher |
| Topology | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | No |
| Frequency | 262kHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Detailed Description | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 8-uMAX |
| Current - Output / Channel | - |
| Base Part Number | MAX16802 |
| Applications | Backlight, Lighting |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX16802BEUA+, use the request quote form to request MAX16802BEUA+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16802BEUA+.The price and lead time for MAX16802BEUA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16802BEUA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX16802BEUA+
- MAX16802BEUA+ data sheet
- MAX16802BEUA+ datasheet
- MAX16802BEUA+ pdf datasheet
- Download MAX16802BEUA+ datasheet
- MAX16802BEUA+ image
- MAX16802BEUA+ part
- Maxim Integrated MAX16802BEUA+
