MAX16993ATJG+
| Part Number | MAX16993ATJG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG BUCK ADJ/PROG TRPL 32TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX16993Part Numbering System |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V (3.3V, 5V) |
| Voltage - Output (Max) | 3.95V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 32-TQFN-EP (5x5) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.8V (3.3V, 5V) 3 Output 3A 32-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output | 3A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX16993ATJG+, use the request quote form to request MAX16993ATJG+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16993ATJG+.The price and lead time for MAX16993ATJG+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16993ATJG+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX16993ATJG+
- MAX16993ATJG+ data sheet
- MAX16993ATJG+ datasheet
- MAX16993ATJG+ pdf datasheet
- Download MAX16993ATJG+ datasheet
- MAX16993ATJG+ image
- MAX16993ATJG+ part
- Maxim Integrated MAX16993ATJG+
