MAX19515ETM+
| Part Number | MAX19515ETM+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC ADC 10BIT 65MSPS DUAL 48TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX19515Part Numbering System |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7 V ~ 3.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7 V ~ 1.9 V, 2.3 V ~ 3.5 V |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 65M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Detailed Description | 10 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-TQFN (7x7) |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | MAX19515 |
| Architecture | Pipelined |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX19515ETM+, use the request quote form to request MAX19515ETM+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX19515ETM+.The price and lead time for MAX19515ETM+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX19515ETM+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX19515ETM+
- MAX19515ETM+ data sheet
- MAX19515ETM+ datasheet
- MAX19515ETM+ pdf datasheet
- Download MAX19515ETM+ datasheet
- MAX19515ETM+ image
- MAX19515ETM+ part
- Maxim Integrated MAX19515ETM+

