MAX505AEWG
| Part Number | MAX505AEWG |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC DAC QUAD 8BIT R-TO-R 24-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MAX505,506Part Numbering System |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Settling Time | 6µs (Typ) |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| INL/DNL (LSB) | -, ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SOIC |
| Data Interface | Parallel |
| Base Part Number | MAX505 |
| Architecture | R-2R |
Operation Guide
We can supply MAX505AEWG, use the request quote form to request MAX505AEWG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX505AEWG.The price and lead time for MAX505AEWG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX505AEWG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX505AEWG
- MAX505AEWG data sheet
- MAX505AEWG datasheet
- MAX505AEWG pdf datasheet
- Download MAX505AEWG datasheet
- MAX505AEWG image
- MAX505AEWG part
- Maxim Integrated MAX505AEWG

