MAX5091AATA+T
| Part Number | MAX5091AATA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG LINEAR 5V 100MA 8TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX5091 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 100mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (3x3) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| PSRR | - |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MAX5091AATA+TCT |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-TDFN-EP (3x3) |
| Current - Supply (Max) | 10mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 100µA |
| Current - Output | 100mA |
| Control Features | Enable, Reset |
| Base Part Number | MAX5091 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX5091AATA+T, use the request quote form to request MAX5091AATA+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX5091AATA+T.The price and lead time for MAX5091AATA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX5091AATA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX5091AATA+T
- MAX5091AATA+T data sheet
- MAX5091AATA+T datasheet
- MAX5091AATA+T pdf datasheet
- Download MAX5091AATA+T datasheet
- MAX5091AATA+T image
- MAX5091AATA+T part
- Maxim Integrated MAX5091AATA+T


