MAX630EPA+
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX630EPA+ is warrantied and traceable.| Part Number | MAX630EPA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG BOOST ADJ 525MA 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX630,4193Part Numbering System |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.2V |
| Voltage - Output (Max) | 18V (Switch) |
| Voltage - Input (Min) | 2.2V |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 40kHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.2V 1 Output 525mA (Switch) 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output | 525mA (Switch) |
| Base Part Number | MAX630 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX630EPA+, use the request quote form to request MAX630EPA+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX630EPA+.The price and lead time for MAX630EPA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX630EPA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX630EPA+
- MAX630EPA+ data sheet
- MAX630EPA+ datasheet
- MAX630EPA+ pdf datasheet
- Download MAX630EPA+ datasheet
- MAX630EPA+ image
- MAX630EPA+ part
- Maxim Integrated MAX630EPA+


