MAX6349VPUT+T
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX6349VPUT+T is warrantied and traceable.| Part Number | MAX6349VPUT+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 150MA SOT23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX6329,49 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.75V @ 150mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V (1.8V) |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MAX6349VPUT+T-ND MAX6349VPUT+TTR |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 1.8V, 1.23 V ~ 5 V 150mA SOT-23-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 50µA |
| Current - Output | 150mA |
| Control Features | Manual Reset |
| Base Part Number | MAX6349 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX6349VPUT+T, use the request quote form to request MAX6349VPUT+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6349VPUT+T.The price and lead time for MAX6349VPUT+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX6349VPUT+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX6349VPUT+T
- MAX6349VPUT+T data sheet
- MAX6349VPUT+T datasheet
- MAX6349VPUT+T pdf datasheet
- Download MAX6349VPUT+T datasheet
- MAX6349VPUT+T image
- MAX6349VPUT+T part
- Maxim Integrated MAX6349VPUT+T

