MAX6350EPA+
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX6350EPA+ is warrantied and traceable.| Part Number | MAX6350EPA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC VREF SERIES 5V 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX6325,41,50 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage - Input | 8 V ~ 36 V |
| Tolerance | ±0.02% |
| Temperature Coefficient | 1.5ppm/°C |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Reference Type | Series, Buried Zener |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 2.5µVrms |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 3µVp-p |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.02% 15mA 8-PDIP |
| Current - Supply | 3.3mA |
| Current - Output | 15mA |
| Base Part Number | MAX6350 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX6350EPA+, use the request quote form to request MAX6350EPA+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6350EPA+.The price and lead time for MAX6350EPA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX6350EPA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX6350EPA+
- MAX6350EPA+ data sheet
- MAX6350EPA+ datasheet
- MAX6350EPA+ pdf datasheet
- Download MAX6350EPA+ datasheet
- MAX6350EPA+ image
- MAX6350EPA+ part
- Maxim Integrated MAX6350EPA+

