MAX639EPA+
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX639EPA+ is warrantied and traceable.| Part Number | MAX639EPA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX639,640,653Part Numbering System |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.3V (5V) |
| Voltage - Output (Max) | 11.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 11.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | - |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.3V (5V) 1 Output 225mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output | 225mA |
| Base Part Number | MAX639 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX639EPA+, use the request quote form to request MAX639EPA+ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX639EPA+.The price and lead time for MAX639EPA+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX639EPA+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX639EPA+
- MAX639EPA+ data sheet
- MAX639EPA+ datasheet
- MAX639EPA+ pdf datasheet
- Download MAX639EPA+ datasheet
- MAX639EPA+ image
- MAX639EPA+ part
- Maxim Integrated MAX639EPA+


