MAX8804ZETA+T
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX8804ZETA+T is warrantied and traceable.| Part Number | MAX8804ZETA+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC USB/AC ADP CHARGER 8-TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Part Numbering SystemMAX8804V/W/Y/Z |
| Voltage - Supply (Max) | 28V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN (2x3) |
| Series | - |
| Programmable Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | USB |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion 8-TDFN (2x3) |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 735mA |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Base Part Number | MAX8804 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX8804ZETA+T, use the request quote form to request MAX8804ZETA+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX8804ZETA+T.The price and lead time for MAX8804ZETA+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX8804ZETA+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX8804ZETA+T
- MAX8804ZETA+T data sheet
- MAX8804ZETA+T datasheet
- MAX8804ZETA+T pdf datasheet
- Download MAX8804ZETA+T datasheet
- MAX8804ZETA+T image
- MAX8804ZETA+T part
- Maxim Integrated MAX8804ZETA+T


