24LC01BT-I/OT
| Part Number | 24LC01BT-I/OT |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC EEPROM 1K I2C 400KHZ SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 24AA01, 24LC01B |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Other Names | 24LC01BT-I/OT-ND 24LC01BT-I/OTTR 24LC01BTIOT |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 1Kb (128 x 8) |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | EEPROM Memory IC 1Kb (128 x 8) I²C 400kHz 3500ns SOT-23-5 |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | 24LC01B |
| Access Time | 3500ns |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 24LC01BT-I/OT, use the request quote form to request 24LC01BT-I/OT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24LC01BT-I/OT.The price and lead time for 24LC01BT-I/OT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24LC01BT-I/OT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology 24LC01BT-I/OT
- 24LC01BT-I/OT data sheet
- 24LC01BT-I/OT datasheet
- 24LC01BT-I/OT pdf datasheet
- Download 24LC01BT-I/OT datasheet
- 24LC01BT-I/OT image
- 24LC01BT-I/OT part
- Micrel / Microchip Technology 24LC01BT-I/OT
- Microchip Technology 24LC01BT-I/OT
- Roving Networks / Microchip Technology 24LC01BT-I/OT


