24LC02B/S15K
Buy with confidence from Brilltron.com
24LC02B/S15K is warrantied and traceable.| Part Number | 24LC02B/S15K |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC EEPROM 2K I2C 400KHZ WAFER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 24AA02, 24LC02B |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | Die |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | Die |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 2Kb (256 x 8) |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | EEPROM Memory IC 2Kb (256 x 8) I²C 400kHz 900ns Die |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Access Time | 900ns |
Operation Guide
We can supply 24LC02B/S15K, use the request quote form to request 24LC02B/S15K pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24LC02B/S15K.The price and lead time for 24LC02B/S15K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24LC02B/S15K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology 24LC02B/S15K
- 24LC02B/S15K data sheet
- 24LC02B/S15K datasheet
- 24LC02B/S15K pdf datasheet
- Download 24LC02B/S15K datasheet
- 24LC02B/S15K image
- 24LC02B/S15K part
- Micrel / Microchip Technology 24LC02B/S15K
- Microchip Technology 24LC02B/S15K
- Roving Networks / Microchip Technology 24LC02B/S15K

