24LC044-E/ST
Buy with confidence from Brilltron.com
24LC044-E/ST is warrantied and traceable.| Part Number | 24LC044-E/ST |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Breakdown | 8-TSSOP |
| Standards | Non-Volatile |
| Software | 4Kb (256 x 8 x 2) |
| Shell Style | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Series | - |
| RoHS Status | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400kHz, 1MHz |
| Polarization | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Isolation | EEPROM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | 24LC044-E/ST |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Description | IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 24LC044-E/ST, use the request quote form to request 24LC044-E/ST pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24LC044-E/ST.The price and lead time for 24LC044-E/ST depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24LC044-E/ST.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology 24LC044-E/ST
- 24LC044-E/ST data sheet
- 24LC044-E/ST datasheet
- 24LC044-E/ST pdf datasheet
- Download 24LC044-E/ST datasheet
- 24LC044-E/ST image
- 24LC044-E/ST part
- Micrel / Microchip Technology 24LC044-E/ST
- Microchip Technology 24LC044-E/ST
- Roving Networks / Microchip Technology 24LC044-E/ST


