24LC08BT-E/OT
| Part Number | 24LC08BT-E/OT |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 24AA08, 24LC08B |
| Voltage - Breakdown | SOT-23-5 |
| Standards | Non-Volatile |
| Software | 8Kb (256 x 8 x 4) |
| Shell Style | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Series | - |
| RoHS Status | Tape & Reel (TR) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400kHz |
| Polarization | SC-74A, SOT-753 |
| Output Isolation | EEPROM |
| Other Names | 24LC08BT-E/OT-ND 24LC08BT-E/OTTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
| Manufacturer Part Number | 24LC08BT-E/OT |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Description | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ SOT23-5 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 24LC08BT-E/OT, use the request quote form to request 24LC08BT-E/OT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24LC08BT-E/OT.The price and lead time for 24LC08BT-E/OT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24LC08BT-E/OT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology 24LC08BT-E/OT
- 24LC08BT-E/OT data sheet
- 24LC08BT-E/OT datasheet
- 24LC08BT-E/OT pdf datasheet
- Download 24LC08BT-E/OT datasheet
- 24LC08BT-E/OT image
- 24LC08BT-E/OT part
- Micrel / Microchip Technology 24LC08BT-E/OT
- Microchip Technology 24LC08BT-E/OT
- Roving Networks / Microchip Technology 24LC08BT-E/OT


