AT27C2048-55PC
Buy with confidence from Brilltron.com
AT27C2048-55PC is warrantied and traceable.
Part Number AT27C2048-55PC
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EPROM 2M PARALLEL 40DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Datasheets AT27C2048
Write Cycle Time - Word, Page -
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Technology EPROM - OTP
Supplier Device Package 40-PDIP
Series -
Packaging Tube
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Other Names AT27C204855PC
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)