ATMEGA32-16AU
ATMEGA32-16AU
Buy with confidence from Brilltron.com
ATMEGA32-16AU is warrantied and traceable.
Part Number ATMEGA32-16AU
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets ATMEGA32(L) SummaryATMEGA32(L) Complete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Speed 16MHz
Series AVR® ATmega
RAM Size 2K x 8
Program Memory Type FLASH
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging Tray
Package / Case 44-TQFP
Other Names ATMEGA3216AU
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O 32
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time 6 Weeks
EEPROM Size 1K x 8
Detailed Description AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)