ATMEGA3208-MFR
| Part Number | ATMEGA3208-MFR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | 20MHZ, 32KB, VQFN32, IND 125C, G |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ATmega3208/4808 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Speed | 20MHz |
| Series | megaAVR® 0 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | ATMEGA3208-MFRTR |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 32 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| Detailed Description | AVR megaAVR® 0 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | AVR |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ATMEGA3208-MFR, use the request quote form to request ATMEGA3208-MFR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATMEGA3208-MFR.The price and lead time for ATMEGA3208-MFR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATMEGA3208-MFR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology ATMEGA3208-MFR
- ATMEGA3208-MFR data sheet
- ATMEGA3208-MFR datasheet
- ATMEGA3208-MFR pdf datasheet
- Download ATMEGA3208-MFR datasheet
- ATMEGA3208-MFR image
- ATMEGA3208-MFR part
- Micrel / Microchip Technology ATMEGA3208-MFR
- Microchip Technology ATMEGA3208-MFR
- Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA3208-MFR


