ATMEGA88PB-AUR
| Part Number | ATMEGA88PB-AUR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ATmega48/88/168PB SummaryATmega48/88/168PB Datasheet |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Speed | 20MHz |
| Series | AVR® ATmega |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 8KB (4K x 16) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Other Names | ATMEGA88PB-AURTR |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 27 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| Detailed Description | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | AVR |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | ATMEGA88 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ATMEGA88PB-AUR, use the request quote form to request ATMEGA88PB-AUR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ATMEGA88PB-AUR.The price and lead time for ATMEGA88PB-AUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ATMEGA88PB-AUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology ATMEGA88PB-AUR
- ATMEGA88PB-AUR data sheet
- ATMEGA88PB-AUR datasheet
- ATMEGA88PB-AUR pdf datasheet
- Download ATMEGA88PB-AUR datasheet
- ATMEGA88PB-AUR image
- ATMEGA88PB-AUR part
- Micrel / Microchip Technology ATMEGA88PB-AUR
- Microchip Technology ATMEGA88PB-AUR
- Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA88PB-AUR


